Żywieniowe postanowienia noworoczne:  schudnę.

Żywieniowe postanowienia noworoczne: schudnę.

Dlaczego postanowienia noworoczne często nie zostają zrealizowane, dlaczego tak łatwo rezygnujemy?
Okazuje się, że nasze zaangażowanie jest ściśle związane z motywacją. Aby pobudzić motywację, musimy określić, na czym nam zależy, skoncentrować się na własnych priorytetach i przekonaniach. Musimy znać cel. Musimy uruchomić pewne mechanizmy, które będą wzmacniać motywację
W psychologii znane są cztery fazy mechanizmu:
-formułowanie pragnień
-formułowanie planu i przygotowanie do jego realizacji
-realizacja planu i konsekwencja podejmowanych działań
-podsumowanie zrealizowanych działań
Najważniejszym jest zrozumienie „po co chcę to zrobić”, a częstym błędem, jest koncentracja na tym: „jak mam to zrobić? ”. Oznacza to, że najpierw musimy zastanowić się nad korzyściami naszego postanowienia, a dopiero później działać. Zamiana tej kolejności, może spowodować, że przy pierwszym niepowodzeniu czy słabości, zrezygnujemy.
Nieprawidłowo sformułowany cel, też bywa przyczyną niepowodzenia.
Co jest w takim razie najważniejsze?
Cel, który przed sobą stawiamy, powinien być:
-konkretny-
Tu powinny pojawić się odpowiedzi na pytania:
Co chcę osiągnąć poprzez postanowienie? Co zmieni się w moim życiu, gdy zmienię dotychczasowe nawyki żywieniowe? Jakie są moje oczekiwania?
-mierzalny-
Co da mi satysfakcję? Co sprawi, że będę wiedzieć, że osiągnęłam cel? Utrata ilu kilogramów mnie zadowoli? Jak monitorować realizację- pomiar masy ciała, pomiar obwodów . Kiedy będę wiedzieć, że cel został osiągnięty? Do jakiej masy ciała chcę dojść, by być zadowolonym?
-osiągalny
Robię coś, co jest w zasięgu moich możliwości
-rzeczywisty, istotny
Dlaczego wcześniej nie wyszło? Kto jest wsparciem?
-określony w czasie
Deklaracja, kiedy rozpocznę i ile czasu mam na osiągnięcie celu?
Dążąc do zmiany nawyków żywieniowych pamiętajmy, że będą efekty natychmiastowe i te oddalone w czasie. Te pierwsze, związane są z celami bliskimi. Dzięki nim podejmujemy działanie, zapoczątkowujemy zmianę np. poprawiamy samopoczucie. Długoterminowe to: utrata kilku kilogramów, poprawa stanu zdrowia, zwiększenie atrakcyjności, seksualności, wzrost pewności siebie. Takie podejście do zmiany nawyków żywieniowych, że nie tylko zależy nam na własnej atrakcyjności, ale jeszcze jesteśmy świadomi korzyści zdrowotnych.
Ważny jest też plan działania, czyli dokładne określenie kiedy i co będę robić: co mogę zrobić już dziś, co zrobię w najbliższym tygodniu, miesiącu. Realizacja małych postanowień, w drodze do osiągnięcia celu, daje poczucie skuteczności i świadomości, że każdy kolejny krok przybliża nas do wygranej. To podnosi naszą motywację.
Z pewnością ważne też jest wsparcie bliskich. Jeśli staramy się wyeliminować słodycze z codziennego planu dnia, a nasz partner stale je kupuje, osłabia to naszą silną wolę, którą musimy wzmacniać, by osiągnąć cel. Dlatego warto nasze postanowienia omówić z domownikami, poprosić o wsparcie, wytłumaczyć, dlaczego to dla nas jest takie ważne. Czasem też dobrym sposobem jest wspólny, rodzinny cel. Wówczas partner nie tylko wspiera partnerkę, ale i motywuje. Wytwarza się zdrowa rywalizacja, która pobudza do działania. Takie postanowienia zbliżają też ludzi do siebie.
Skoro mamy już jasno określony cel, plan działania, wiemy czego oczekiwać i najbliżsi wspierają nas w działaniu, nie ma na co czekać- czas zaczynać.