Jaka powinna być dieta?

Jaka powinna być dieta?

Dieta, to taki sposób żywienia, który uwzględnia jakość i ilość spożytych pokarmów. Przyjęło się używać słowo dieta do zmodyfikowanego sposobu żywienia, który zakłada ograniczenia, eliminację bądź zwiększanie jednego lub kilku składników. Myśli się również o diecie jako o czasowym wyborze, z którego po osiągnięciu celu, można zrezygnować. Takie podejście do sposobu żywienia uważam za nieprawidłowe. 

Dostosowanie diety  do potrzeb organizmu w połączeniu ze zdrowym stylem życia, to klucz do sukcesu. Właściwe podejście  obejmuje nie tylko żywienie, ale i aktywność fizyczną, prawidłowe nawodnienie organizmu, rezygnację z palenia papierosów, zadbanie o higienę snu i prawidłowy rytm wypróżnień. Należy tu również uwzględnić kontrolę emocji, ponieważ stres, obok nieprawidłowej diety, jest istotnym czynnikiem ryzyka wielu chorób. 

Jaka powinna być dieta ?

Dieta powinna dostarczyć niezbędnych składników pokarmowych, witamin i minerałów, ale też ma cieszyć oko i podniebienie. Ma być zdrowa, różnorodna i kolorowa.

Zdrowa dieta to taka, która nie będzie szkodzić. Wybierane składniki powinny być świeże, jak najmniej przetworzone i przygotowane w taki sposób, by zachować najwyższą wartość składników odżywczych.

Różnorodna, czyli uwzględniająca produkty zbożowe, mleczne, mięsne, nasiona roślin strączkowych, tłuszcze, warzywa, owoce, jaja, ryby, orzechy, nasiona i ziarna. Każda z wymienionych grup odgrywa rolę w zaspokajaniu potrzeb energetycznych organizmu.

Kolorowa dieta, nie tylko uprzyjemni czas spożywania, ale niesie ze sobą szereg korzyści. Obecne w warzywach i owocach związki bioaktywne, nie tylko nadają im  kolor, ale spełniają określone funkcje zdrowotne. Przeciwutleniające właściwości będą działać ochronnie na naczynia krwionośne, działają przeciwmiażdżycowo, zmniejszają ryzyko wielu chorób. Obecność błonnika pokarmowego wpływa korzystnie na metabolizm, obniża poziom cholesterolu LDL, ma korzystny wpływ na prawidłowy poziom cukru we krwi. 

Dieta, to nie chwilowy wybór, ale zmiana na całe życie.