B jak burak

B jak burak

Burak ćwikłowy należy do roślin jednorocznych lub dwuletnich z rodziny komosowatych. W kuchni polskiej znajduje zastosowanie zarówno korzeń jak i młode liście nazywane botwiną.

Burak jest niskokaloryczny, bo 100 g tego warzywa dostarcza jedynie 42 kcal. W dużej ilości występuje w nim potas. Korzystnie  działa na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu i regulację ciśnienia osmotycznego komórek. Spora zawartość folianów  (87 µg, przy dziennym zapotrzebowaniu około 300- 450 µg) pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, obniża poziom homocysteiny, czyli minimalizuje ryzyko zachorowania na miażdżycę. Deficyt folianów u kobiet w ciąży, przyczynia się do powstawania cewy nerwowej płodu, zaburzeń układu nerwowego, wzrostu liczby zachorowań noworodków z niską masą urodzeniową, czy wrodzonymi wadami serca. Burak jako źródło folianów jest więc zalecany kobietom w ciąży.

Jednym z cenniejszych składników w buraku są betacyjaniny. Są to czerwono- fioletowe barwniki wykazujące aktywność przeciwnowotworową i detoksykującą.  Pod wpływem obróbki cieplnej (chyli np. gotowania) dochodzi do 25 % utraty zawartości  czerwonych barwników w buraku. Proces częściowej utraty barwnika jest odwracalny, zależy m.in. od pH środowiska. Tu pomaga skropienie buraka cytryną.

Ważną cechą barwnika występującego w buraku jest aktywność przeciwutleniająca. Oznacza to, zdolność do wygaszania wolnych rodników  obecnych w środowisku. Wolne rodniki, inaczej reaktywne formy tlenu, są m.in. odpowiedzialne za degradację kolagenu, nowotworzenie, powstawanie mutacji i uszkodzenia chromosomów. Istotne jest więc, by w codziennej diecie uwzględnić produkty mające działanie przeciwutleniające.

W kuchni z buraka przyrządzimy barszcz- w tradycyjnej wersji, lub  zupę krem, czy chłodnik na upalne dni. Sprawdza się  również w surówkach obiadowych, z dodatkiem cebuli i jabłka, ale też jako popularna ćwikła- doskonały do wędlin duet z tartym chrzanem. Polecam również soki i kiszonki z tego smacznego warzywa. Smakosze buraka znajdą go także w klasycznej wersji sałatki na przyjęcia- Carpaccio z buraka, lub nieco zmienionej, o wyrazistym smaku Carpaccio z buraka z tahiną i czosnkiem.

Jeśli chcecie skosztować Carpaccio z buraka z tahiną i czosnkiem, proponuję sięgnąć po tę sałatkę w ofercie firmy fit-morning

https://fit-morning.pl/products-details/U5VfiPnK6fsAkeiwRNfQ

Tę sałatkę skomponowałam dla osób doceniających smak i walory buraka.