A jak awokado

A jak awokado

Awokado, inaczej smaczliwka, jest owocem o bardzo korzystnych właściwościach zdrowotnych. Ze względu na obecność jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, odgrywa szczególną rolę w budowaniu właściwego lipidogramu, obniżając cholesterol LDL.
Fitosterole zawarte w tym owocu odpowiadają za przeciwdziałanie stanom zapalnym, obniżają poziom cholesterolu, ich regularne spożywanie obniża ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego, prostaty i piersi.
Dzięki obecności kwasu foliowego, odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wpływa na obniżenie poziomu homocysteiny we krwi, jednego z głównych czynników chorób sercowo- naczyniowych.
Obecny w awokado błonnik, reguluje perystaltykę jelit, zwiększa uczucie sytości, zmniejsza stężenie cholesterolu przyspieszając jego wydalanie.
Zawartość witamin A, E, C tzw. przeciwutleniaczy, sprawia, że spożywając awokado chronimy organizm przed wolnymi rodnikami. Ich nadmierna ilość sprzyja rozwojowi chorób układu krążenia, nowotworów, przyspiesza starzenie się organizmu.
Awokado zawiera w swym składzie sporo potasu, co dobroczynnie wpływa na równowagę wodno- elektrolitową organizmu, reguluje odczyn i ciśnienie krwi.
Opisując awokado, nie można nie wspomnieć o jego wspaniałym, orzechowym smaku. Może być wykorzystane zarówno do dań słonych, jak i słodkich. Jest świetnym dodatkiem do sałatek, dobrze sprawdza się jako zamiennik masła i doskonale nadaje się do past. Moja ulubiona przekąska z udziałem awokado to guacamole.